X
تبلیغات
رایتل
آموزش نقاشی (Painting)
تعداد بازدید ها: 118875
روز عشق (روز زن و مادر، سپندارمزد)


زنان ایرانى در طول سال روز 29 بهمن را به خود اختصاص داده اند. قرن‌ها پیش که شاید در بسیارى از قسمت هاى کره خاکى که حالا از متمدن‌ها و یا مراکز دینی به‌شمار می‌آیند بى‌قانونى بیداد مى کرد ایرانیان حتى روزهایشان نیز نامى و جشنى داشت. هر سال درین روز زنان ایرانى از کار روزانه دست مى کشیدند و این مردان بودند که یک روز در سال نقش زنان را ایفا مى کردند.سالیان سال پس از آن که اسلام ظهور کرد و گسترش پیدا کرد باز این ایرانیان بودند که این روز را گرامى مى داشتند.روز زن در ایران باستان:

از گذشتگان دور روز زن را در اسفندگان (پنجم اسفند) برگزار مى کردند. این روز سپندارمزد نامیده مى‌شود که نام فرشته نگهبان زمین است، از آنجایى که زمین همانند زنان بارورى دارد، این جشن براى گرامیداشت زنان نیکوکار برگزار مى شود. برگزارى مراسم جشن و سرور در این روز ضرورى است. در این روز براساس سنت باستانى بانوان با پوشیدن لباس هاى نو، مورد تکریم قرار مى گیرند، مادران از فرزندان خود و زنان از مردان پیشکش‌هایى دریافت مى کنند و زنان نیکوکار، پاکدامن، پرهیزگار و مادرانی که فرزندان درستکار تربیت نموده‌اند مورد تشویق قرار مى گیرند.در سفره این جشن جامى از شیر و تخم مرغ که نشانه ماه بهمن است قرار دارد. به جز آنها میوه هاى فصل به ویژه انار و سیب، شاخه هاى گل، شربت و شیرینى، برگ هاى خشک آویشن با دانه هایى از سنجد و بادام در چهار گوشه سفره قرار مى دهند و مواد خوشبو و کندر بر روى آتش مى گذارند و مقدار کمى از هفت گونه حبوبات و دانه ها که در جشن مهرگان براى سفارش کاشتن در آن فصل در سفره جشن مهرگان قرار داده اند مى‌گذارند.اسفندگان از جمله جشن‌هاى ماهیانه اى است که اطلاع دقیقى از گذشته برپایى آن نوشته نشده است. اما بنابر گفته ابوریحان بیرونى (که در نقشی همانند فردوسی بزرگ زنده کننده جشن‌ها و مراسم ایران باستان بود) در ایران قدیم جشنى با نام مزدگیران یا مردگیران در بین مردم رواج داشته است. از ویژگى‌هاى این جشن که زمان برگزارى آن 5 روز نخست ماه اسفند بوده، استراحت کامل زنان از کار و تلاش و کوشش و فرمان‌بردارى کامل مردان از زنان بوده است. در این چند روز به پاس تلاش یک ساله زنان، مردان وظایف ایشان را بر دوش گرفته و با این کار، فعالیت‌هاى یک زن را تجربه مى‌کردند و در عین حال در این روز هدیه دادن به زن خانه از آداب و رسوم اصلى این جشن به شمار رفته است.این جشن به نام «سپنته آرمئى تى» نماد از خودگذشتگى، فروتنى و مهر بى‌پایان شناخته شده است. واژه سپندارمزد در اوستا به معنى فروتنى و بردبارى است. «سپنته آرمئى تى» یا سپندارمز یا اسفند امروزین، نام چهارمین امشاسپند و نام پنجمین روز هر ماه است که به خاطر داشتن صفت پاک و ارزشمند فرشته نگهبان زمین نام گرفته است. در نوشته‌های آیین ایرانیان باستان آمده است: سپنته آرمئى تى، فروزه‌اى (نوری) است با ویژگى‌هاى زنانه و مادرانه یعنى مهر و عشق بى‌پایان، ایمان و پارسایی، تواضع و فروتنى، پاکی و راست کرداری.طبق سالنامه باستانی، روز اسفند از ماه اسفند یعنى پنجمین روز از این ماه (5 اسفند) و بنابر نگرش برخی در تقویم امروزى (هجری خورشیدی) 29 بهمن ماه روز سپاسدارى از جایگاه زنان و مادران است.علت تفاوت این جشن در دو سالنامه ایرانی چیست؟

می دانیم که سال خورشیدی 365 روز و حدود شش ساعت است. در ایران باستان هر سال ایرانی، دوازده ماه و هر ماه سی روز بوده است. پنج روز آخر را پس از سی‌ام اسفند، اندرگاه یا پنجه دزیده یا وهیگک یا وهیجک می‌نامیدند. هر چهار سال، این کسرها را نیز یک روز حساب کرده و بعد از پنجه به نام اَوَرداد یا روز افزوده می‌نامیدند. اما پس از دگرگونی تقویم سالیانه به هجری شمسی، گاهنامه باستانی اصلاح شد تا تکلیف پنجه یا پنج روز اضافی را روشن کنند، بدین ترتیب که شش ماه آغاز سال را سی و یک روزه و پنج ماه دوم از مهر تا اسفند را سی روزه به‌شمار آورده، اسفند را بیست و نه روز و هر چهار سال یک بارآن‌را نیز سی روزه شماره کردند.

این تغییرات که حاصل سی و یک روز به شمار آوردن شش ماه آغاز سال است باعث شد که جشن اسپندگان شش روز با آن چیزی که پیش از آن بوده تفاوت پیدا کند، که امروزه بنا به گاهنامه‌ی اصلاح شده‌ی خورشیدی 29 بهمن و بنابه تقویم باستانی،5 اسفند ماه برگزار می شود.دکتر مرادی غیاث آبادی بر این نگرش است:

چون در منابع ناب ایرانی آمده است که: جشن سده پس از ۴۰ روز از شب چله، و پس از ۱۰۰ روز از آغاز آبان قرار دارد و همچنین جشن سده پیش از ۲۵ روز از چشن اسفندگان است، بنابراین ۳۰ آذرجشن یلدا، ۱۰ بهمن جشن سده، و ۵ اسفند جشن سپندارمز است.

بنابراین شایسته نیست که در روزهای جشنهای ملی ایران که در درازنای هزاران سال در جریان بوده، دست برد و آنها را دگرگون ساخت. ایشان این دگرگونی را که در ۲۰ سال اخیر پید آمده است را باعث آشفتگی در برترین و پیشرفته ترین گاهشمار گیتی (یعنی تقویم هجری شمسی) می داند.روز اسفندگان متعلق به همه ایرانیان است از هر قوم و از هر مذهب. این روز را (29 بهمن یا ۵ اسفند) را میتوان روز عشق و دوستی نامید که تقریبا برابر و بسیار بهتر از روز ولنتاین بیگانگان می باشد که در حال رسوخ به فرهنگ ناب ایرانی و اسلامی ما می‌باشد.
نویسنده : پارسه
آخرین عنوان های مطالب
:: استفاده از عناصر مختلف در تدریس هنرنقاشی
:: نقاشی آزاد
:: آموزش نقاشی
:: موضوع نقاشی و شخصیت کودک
:: چگونه نقاشی کنیم
:: تاریخچه و بررسی نظری در خصوص نقاشی های کودکان
:: میل به نقاشی از دوران کودکی در انسان پدیدار می شود
:: کودک بیش فعال را چگونه مهار کنیم؟!
:: "حوض نقاشی" گریه خبرنگاران را درآورد
:: مفاهیم نقاشی:معروفترین نقاشان یونان باستان بودند,...
:: فروش dvdآموزش نقاشی سیاه قلم چهره - اورجینال
:: شاهنامه خوانی شب یلدا در نگارخانه شیث
:: شگفت انگیزترین نقاشی با مداد! (عکس)
:: نقاشی اهدایی سالوادور دالی به حراج می‌رود
:: آیا می دانید ریشه کلمه چس فیل از کجا آمده ؟!
:: زنان نقاش ایران در خاورمیانه یگانه‌اند هم از نظر تعداد هم کیفیت
:: شاهنامه‌خوانی ویژه کودکان در اهواز برپا می‌شود
:: همایش کودکان کار :کودکی را از کودکان گرفتن قابل توجیه نیست
:: رازهای نقاشی کودک من
:: مراحل آموزش گام به گام طراحی دلفین کوچولوی مهربون
:: برگزاری دومین دوره مسابقات کودکان آهنین در قدس
:: سامانه: اشعار کودکانه نام شعر مژدۀ فصل بهار
:: ابراز همدردی پارسه با آسیب‌دیدگان زلزله آذربایجان
:: شعرهای کودکانه شعر عروسی
:: شعرهای کودکانه شعرکفشدوزک
:: تناسبات موجود در اندام انسان
:: چگونه دیدن و مشاهده از دیدگاه یک طراح
:: کلاژ یا وصله گری ( چسباندن مواد و اشیاء در نقاشی )
:: شیوه رنگ آمیزی با آبرنگ
:: کدام رنگ را دوست دارید؟ (روانشناسی رنگها)
:: طراحی از پارچه ها
:: نقاشی فرهنگ > هنر > هنرهای تجسمی
:: امپرسیونیسم , اکسپرسیونیسم , کوبیسم
:: امپرسیونیسم Impressionism
:: استفاده از مداد برای سایه روشن
:: سایه روشن، جنسیت یا بافت اشیاء
:: طراحی از بینی - آموزش نقاشی پارسه شهر قدس برای کودکان
:: انواع چهره : شناخت انواع چهره : آموزش نقاشی شهرقدس
:: طراحی از لب آموزش نقاشی -
:: گریم: رنگ چهره
:: باید این را بدانی، اینجا هنرمند تنهاست
:: سک روش ساده دیگر برای ساخت بوم نقاشی
:: ساخت بوم نقاشی
:: طراحی از پا : آموزش نقاشی:ترسیم :انگشتان
:: طراحی از گلها و گیاهان آموزش نقاشی - آموزش نقاشی برای کودکان
:: طراحی از تنه و شاخه درخت
:: طراحی با ذغال (روش دوم)
:: طراحی با ذغال (روش اول)
:: انحلال شورای اسلامی شهر قدس در دستور کار قرار می گیرد
:: روز عشق (روز زن و مادر، سپندارمزد)